Zarobki na Ukrainie i w Polsce. Dlaczego Ukraińcy przyjeżdżają do Polski?

Zarobki na Ukrainie i w Polsce. Dlaczego Ukraińcy przyjeżdżają do Polski?

Liczba obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju jest coraz wyższa. Przyjeżdżają oni do Polski, aby zdobyć lepsze wykształcenie, atrakcyjniejszą pracę czy wyższe zarobki.

Obecnie płaca minimalna na Ukrainie wynosi 3 723 hrywny, co odpowiada wartości ok. 443 zł brutto.

  • Między innymi dlatego Ukraińcy decydują się na prace w Polsce.
  • Jak wynika z danych Personnel Service, co trzecia firma płaci naszym wschodnim sąsiadom od 13,7 do 15 zł brutto za godzinę.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, 541 tys. cudzoziemców w Polsce płaci składki na ubezpieczenia społeczne. Około 403 tys. z nich to Ukraińcy, którzy stanowią 74 proc. wszystkich zagranicznych płatników.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, liczba oświadczeń o chęci powierzenia pracy Ukraińcom w Polsce od 2013 roku stale rośnie. W 2016 r. zarejestrowano 1,263 mln tego typu oświadczeń, a w pierwszej połowie 2017 r. już ponad 900 tys.

Dodatkowo rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę w naszym kraju dla obywateli zza wschodniej granicy. W 2016 roku 106 tys. Ukraińców uzyskało pozwolenie na pracę w Polsce. Było to ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim.

Płaca minimalna

Jak podaje Sedlak & Sedlak, obecnie płaca minimalna na Ukrainie wynosi 3 723 hrywny, co odpowiada wartości ok. 443 zł brutto. Aktualne wynagrodzenie minimalne obowiązujące na Ukrainie jest ponad 4 razy niższe niż w Polsce (2 100 zł brutto). W ubiegłym roku wysokość pensji minimalnej osiągnęła wartość 3 200 hrywn.

Minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2017 roku było ponad trzy razy wyższe niż 10 lat wcześniej – w 2007 roku. Płaca minimalna na Ukrainie w ciągu ostatniej dekady rosła. Obecnie osiąga najwyższą wartość – 3 723 hrywny brutto.

Średnie miesięczne wynagrodzenie

Z danych Urzędu Statystycznego Ukrainy wynika, że najwyższe średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite występowało w rejonie głównego ośrodka przemysłowego w Donieckim Zagłębiu Węglowym i wynosi ok. 1 043 zł brutto (7 764 hrywn) – wylicza Sedlak & Sedlak. Wysokie średnie miesięczne pensje występują także w obwodach sąsiadujących z obwodem donieckim – dniepropetrowskim (ok. 932 zł) oraz zaporoskim (ok. 922 zł).

Natomiast najniższe przeciętne zarobki osiągają mieszkańcy obwodu tarnopolskiego. Średnia pensja dla tego regionu to ok. 746 zł brutto (5 554 hrywny).

Zarobki Ukraińców w Polsce

Wysokie zarobki to drugi, zaraz po bliskości geograficznej, najczęściej wskazywany przez Ukraińców powód wyboru Polski na miejsce imigracji zarobkowej. Tak odpowiedziało 51 proc. respondentów – o 9 punktów procentowych więcej niż w poprzedniej edycji badania Personnel Service.

Co trzecia firma płaci naszym wchodnim sąsiadom od 13,7 do 15 zł brutto za godzinę, 16 proc. od 16 do 20 zł brutto, a co dziesiąty pracodawca oferuje stawkę powyżej 20 zł brutto. Trzeba jednak dodać, że Ukraińcy w Polsce pracują często więcej niż zwyczajowe osiem godzin.

Źródło: Personnel Service

Na swoje utrzymanie 39 proc. Ukraińców wydaje zaledwie od 200 do 500 zł miesięcznie, a co piąty nawet mniej niż 200 zł. W kwocie od 500 do 1000 zł mieści się 29 proc. imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Widać jednak, że wydatki powoli rosną – w pierwszym półroczu 2018 r. mniej niż 500 zł wydawało 66 proc., obecnie jest to 59 proc.

– Ukraińcy oczekują, że będą zarabiać tyle samo ile Polacy i tak się właśnie dzieje. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce i korzystnemu kursowi złotego w stosunku do hrywny opłaca im się szukać zatrudnienia w naszym kraju. Za tę samą pracę wykonywaną nad Wisłą pracownicy z Ukrainy zarabiają od trzech do prawie pięciu razy więcej niż w swojej ojczyźnie – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

– Największe różnice w płacach widać w budownictwie, gdzie polska pensja jest nawet o 390 proc. wyższa od ukraińskiej. Niemal cztery razy więcej Ukrainiec zarobi w Polsce jako kasjer lub sprzedawca i ponad trzy razy więcej w transporcie i logistyce – ocenia prezes Pesonnel Service.

Jak pracownicy z Ukrainy podchodzą do pracy w Polsce?

O tym, jak sami Ukraińcy postrzegają pracę w Polsce, rozmawialiśmy z Swiatosławą Nykorowycz-Mendel, Ukrainką, która od ponad 10 lat mieszka w Polsce i prowadzi blog, na którym wyjaśnia zawiłości związane z podjęciem pracy w naszym kraju.

Jej zdaniem, można wyróżnić kilka kategorii pracowników. Ukraińcy, którzy przyjeżdżają na kilka miesięcy, by zarobić jak najwięcej. Wtedy chcą pracować jak najdłużej, czasami nawet na dwie zmiany, bez względu na formalności. Liczy się ilość, nie jakość.

Z kolei Ukraińcy, którzy przyjeżdżają na dłużej, szukają dobrej, stabilnej pracy. Chcą wyrobić dokumenty, by móc ściągnąć rodzinę do Polski. Pracują solidnie, chcą utrzymać pracę. W dłuższej perspektywie poznają swoją wartość jako pracownika. Wiedzą, ile można zarobić i nie dają się oszukać. Jest też trzecia kategoria.

– To osoby, które przyjeżdżają na studia, inwestują w swoją przyszłość i potem chcą pracować na wyższych stanowiskach, dobrze zarabiać, czasami zakładają własny biznes – mówiła PulsHR.pl Swiatosława Nykorowycz-Mendel.

 

Źródło: https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/zarobki-na-ukrainie-i-w-polsce-dlaczego-ukraincy-przyjezdzaja-do-polski,60085.html

UKŁAD

KOLOR PRÓBNY

Please read our documentation file to know how to change colors as you want

KOLOR TŁA

TEKSTURA TŁA